Vítáme každou snahu o zkulturnění Frýdku-Místku. Bohužel nás však znepokojuje netransparentnost celého procesu koupě „Českého domu“, absence diskuse se širší veřejností i odborníky a překotné prosazení nákupu nemovitosti, o kterou žádný soukromý investor již léta neprojevil zájem.
Neveřejné odhady, zastaralé statické posudky a chybějící finanční analýzy a odhady rozpočtu budoucího provozu vyvolávají vážné pochybnosti. Velmi nám vadí i plán města zbavovat se stávajících nemovitostí v centru města (Kostíkovo, TGM) na úkor nákupu ruiny, která dle investičního odboru spolkne minimálně 80 milionů Kč na revitalizaci. A slovo „minimálně“ je zde klíčové, přičemž expertní odhady jsou až třikrát vyšší.
Navíc považujeme za odvážné nakupovat nemovitost v tomto stavu za cenu vyšší, než byla odhadnuta, a zároveň zbavit prodávajícího odpovědnosti za skryté vady se současným prohlášením kupujícího o znalosti stavu stavby dle statického posudku z roku 2005. Za pozornost stojí i vyjádření zástupce hokejového klubu, kdy na zasedání zastupitelstva prohlásil, že stávající majitel Českého domu chtěl v minulosti z hokejového klubu neprávem vymámit směnkou 600 tisíc Kč. Nestandardní nám také přijde, že ani samotní zastupitelé neměli klíčové odhady a posudky nemovitosti či podobu finální smlouvy.
Český dům je jednou z jizev na tváři města Frýdku-Místku. Soukromí majitelé jej nechali zchátrat, což jej proměnilo ve spekulativní objekt a rukojmí vůči městu. Nejvíce se však obáváme, že město, kvůli nedostatku finančních prostředků či zásadním neopravitelným vadám, nakonec dospěje k rozhodnutí tuto významnou stavbu strhnout, a ta se stane jen dalším pomníčkem našeho města.